Kategórie
Kozmetické tipy

Tú “svoju” kozmetiku hľadá rada žien pomerne dlho, rovnako ako ideálne zostavený šatník alebo perfektne zorganizovanú kuchyňu. Keď ale objavia produkty či značku, ktorá jej naozaj sedí, je to láska na celý život. Ak používate klasickú kozmetiku z drogérie a premýšľate o prechode na šetrnejšie prírodné produkty, zrejme si kladiete veľa otázok. Preto vám na ne odpovieme, než si nanesiete prvý prírodný krém na líčka.

Naše osobné skúsenosti aj skúsenosti našich zákazníkov

Pripravili sme pre vás prehľad dôležitých vecí, ktoré pri prechode na prírodnú kozmetiku riešia naše zákazníčky a zákazníci a s ktorými máme vlastné skúsenosti aj my. Určite to nie je prehľad vyčerpávajúci a neodpovedá na všetky otázky týkajúce sa prírodnej kozmetiky, ale poskytne vám dobrý prehľad a podporu do začiatku.

1. Prírodná kozmetika potrebuje svoj čas

Ak ste prírodnú kozmetiku nikdy nepoužívali a teraz skúšate nový krém, novú značku alebo nový šampón, môže sa stať, že vaše vlasy či pokožka na použitie novej kozmetiky ihneď zareagujú. Efekty prírodnej kozmetiky sa však nemusia prejaviť hneď po prvej aplikácii – u radov produktov si môžete na výsledok počkať aj týždeň či dva, v niektorých prípadoch dokonca mesiac. Obdobie bude dlhšia, ak prechádzate z konvenčnej kozmetiky na prírodnú. Ak meníte jednu značku prírodnej kozmetiky za inú, zmeny sa prejavia ďaleko rýchlejšie.

Zo skúsenosti vieme, že u niektorých produktov zistia zákazníčky, že im vyhovujú ihneď. Napríklad pri kréme s kvapkou včelieho jedu alebo bambuckého balzamu s propolisom sme dostávali reakcie a ohlasy zákazníčok, ktoré písali, že im produkty pomohli prakticky okamžite a hneď si ich zamilovali.

přírodní kosmetika, označení přírodní kosmetiky Pleva

U iných produktov – najmä u vlasovej kozmetiky – sa môže kvalita vlasov dokonca krátkodobo zhoršiť, aby sa následne mohla skokovo zlepšiť. Typickým príkladom sú šampóny, u ktorých si na výsledky niekedy naozaj musíte počkať. Minimálne týždeň môže trvať, než z vlasov “zmyjete” svoj predchádzajúci konvenčný šampón, a až potom sa postupne začnú prejavovať účinky šampónu prírodného. Preto mu určite dajte šancu, aj keď po prvom použití neuvidíte rozdiel.

U radov kozmetických produktov sa môže stať, že pokožka či vlasy nebudú dlho reagovať vôbec nijako a vy si poviete, že prírodná kozmetika zrejme nie je pre vás to pravé. Opak môže byť pravdou, ale musíte jej dať trošku času.

přírodní šampony, krásné vlasy

2. Ľahké začervenanie a jemné pnutie pokožky je v poriadku

Niektoré zákazníčky s citlivou pleťou môžu pocítiť, že ich pokožka na nové produkty reaguje okamžite. Po použití krému nasleduje ľahké sčervenanie pokožky, jemné pnutie a ľahké pálenie, ktoré netrvá dlhšie ako pár minút. To znamená, že účinné látky v kozmetike pôsobia a reagujú s vašou pleťou. Ide však o krátkodobú reakciu v prípade, že meníte jeden produkt za iný, vaša pleť si môže na zmenu chvíľku zvykať.

Prírodná kozmetika navyše využíva prírodnú konzerváciu všetkých produktov, na ktorú nemusí byť vaša pleť zvyknutá – môže mať skúsenosti s tradičnými parabénmi alebo odlišnými konzervantami, a preto sú pre ňu naše prírodné látky novinkou. Jemné zmeny pokožky môžu používanie produktu sprevádzať po niekoľko prvých aplikáciách, potom si na všetky prírodné zložky vaša pokožka zvykne a k drobným začervenaním už dochádzať nebude.

reakce na přírodní kosmetiku, červenání

3. Opuch, pupienky a svrbenie už môžu značiť problém

Ak sa po prvom použití prírodnej kozmetiky objaví opuch, pupienky, svrbenie, dlhší čas trvajúce začervenanie, intenzívne a dlhšie trvajúce pálenie alebo nejaké iné nezvyklé prejavy, nemali by ste už produkt ďalej používať. Vašej pleti evidentne nevyhovuje. Ak sú uvedené príznaky iba mierne, môžete skúsiť produkt viackrát.

V prípade alergických reakcií sa u druhej aplikácie produktu začervenanie či svrbenie obvykle ešte viac prehĺbi a stav pokožky sa zhorší. V tej chvíli už je jasné, že máte alergiu na niektorú zo zložiek daného produktu. Ak sa naopak pri druhom použití vaša reakcia zlepší, možno sa jednalo len o prirodzenú reakciu na nový produkt a môžete ho používať aj naďalej. Je možné, že sa alergie môžu objaviť aj neskôr, pokojne po rokoch používania produktu. Aj v takom prípade odporúčame s používaním okamžite prestať.

alergie, přírodní kosmetika

4. Očné okolie si žiada citlivú starostlivosť

Pokožka v oblasti očného okolia je vôbec najtenšia na celom tele, preto je aj veľmi citlivá. Rada žien má problém s nájdením vhodného krému pre starostlivosť o očné okolie, pretože po väčšine konvenčných krémoch nasleduje prudká reakcia a výrazné začervenanie.

To sa však môže stať aj u prírodného krému, preto odporúčame vyskúšať reakciu pleti najskôr napríklad na zápästí alebo na krku. Stačí zľahka namazať, sledovať reakciu a až potom naniesť na citlivé očné okolie.

přírodní péče o oční okolí

5. Prírodná kozmetika môže menej peniť

Častým dôvodom na prekvapenie pri prvom použití prírodných šampónov, sprchových šampónov, sprchových krémov alebo zubných pást býva zistenie, že menej pení.

Už sme si na bohaté penenie bežných prípravkov tak zvykli, až sme získali pocit, že čím viac peny, tým viac čistoty. Je to ale skutočne obyčajný pocit, množstvo peny s umývacími schopnosťami nesúvisí. V bežnej kúpeľňové kozmetike zaisťujú hojnú penivosť sulfáty, ktoré v prírodnej kozmetike nahrádzame penidlom prírodného pôvodu a tá jednoducho pení menej. Možno si na nižšiu penivosť budete chvíľku zvykať, ale teraz už viete, že väčšie penová čiapky neznamenajú väčšiu umývaciu účinnosť.

proč přírodní kosmetika méně pění, sulfáty, přírodní pěnidla

Ak máte v pláne postupne vymeniť konvenčnú kozmetiku za prírodnú, odporúčame vám začať skôr pomaly a postupne. Rovnako ako u normálnej kozmetiky vám nemusia vyhovovať všetky značky a všetky produkty. Niektoré zákazníčky milujú našu vlasovú kozmetiku, ale u pleťovej museli dlho hľadať ten pravý krém. Kým jednej zákazníčke vyhovujú produkty s materskou kašičkou, druhá preferuje kozmetiku s medom a propolisom.

Každá pleť i každé vlasy sú jedinečné a môže sa stať, že vyskúšate niekoľko produktov, než si nájdete ten “svoj”. Pleť a jej nároky sa časom menia, preto sa môže stať, že za jednu alebo dve dekády budete potrebovať trochu iné zloženie prírodného krému, výživnejšie, teda napríklad aj mastnejšie. Určite sa preto oplatí prírodnú kozmetiku postupne skúšať a zostávať pri takých produktov, ktoré vás nadchnú.

Kalendár

jún 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Kategórie