Kategórie
Zdravie

Ľudové porekadlo hovorí, že neliečená nádcha trvá sedem dní, liečená týždeň. Prechladnutie dokáže pekne otráviť život.
Upchatý nos a pokašliavanie nie sú natoľko dôležité, aby sme ľahli do postele a pili čajíčky. Takže nádchu prechádzame, a tá sa preto niekedy premení na chrípku. Najlepšia rada teda znie, že najlepšia je nádchu nikdy nedostať, a to môže byť jednoduchšie, než myslíte 🙂

Základom je silná imunita

Počúvame to dnes a denne zo všetkých strán – treba mať silnú imunitu. S týmto tvrdením nemožno nesúhlasiť, ale ako správne návyky, ktoré slúžia na podporu dobrej imunity, zaviesť čo najľahšie do bežného života?

Spite tak, aby ste sa vyspali

Vyspávanie 12 hodín denne je skutočne nadbytočné, ale 6 hodín je tiež málo. Aby telo mohlo správne fungovať, je potrebné ho nechať oddýchnuť. Najmä v chladnejšom počasí preťahovanie telu skutočne nerobí dobre. Pokiaľ vám pripadá, že spať 8 hodín počas dňa si skrátka nemôžete dovoliť, zamyslite sa, či nejde niektorú aktivitu zo zvyšných 16 hodín časovo obmedziť alebo úplne vyradiť.

Kvalitní spánek pro silnou imunitu

Osemhodinový spánok jednoznačne nie je prežitkom, ale naopak nutnosťou pre každého z nás. Vďaka dlhšiemu spánku budete menej emocionálne labilní, viac sústredení, oddýchnutí a zároveň menej náchylní k chorobám všetkého druhu. Posledné vedecké objavy zo sveta spánku, ktoré potvrdzujú, aké dôležité je pravidelne spať 8 hodín denne, sú krásne spísané v knihe Prečo spíme od vedca a profesora Matthewa Walkera.

Hýbte sa

Druhým zásadným hľadiskom pre dobre fungujúcu imunitu je pohyb. Všetci určite dobre poznáme ustálené príslovie “Pohybom k zdraviu.”, ale riadime sa ním? Dobre, možno už ste si overili, že behanie ani fitko nie je práve pre vás. Ide ale o maličkosti, ktoré sa v závere sčítajú.

pohybem ke zdraví a silné imunitě

Čo tak vystúpiť pri ceste z práce o zastávku skôr a dôjsť pešo. Ísť po schodoch namiesto výťahu alebo eskalátorov. Každé ráno si nájsť 5 – 10 minút na pretiahnutie. Namiesto auta ísť do práce MHD (a dôjsť na zastávku pešo :-). Môžete tiež predĺžiť prechádzky so psom, alebo sa ísť jednoducho prejsť, výdatnejšia vychádzka trikrát týždenne postačí. Možno si dokonca nájdete aj pravidelnú novú týždennú aktivitu ako je cvičenie jogy alebo plávanie, počíta sa aj fyzicky aktívny oddych na záhrade či v parku. Dôležité je, aby vás zvolená aktivita bavila, potom sa na ňu budete tešiť a jej prospešnosť sa rozšíri aj na vašu psychiku.

Pite vodu, jedzte, keď ste hladný – hlavne zeleninu

To, že máme piť dostatočné množstvo vody, už asi všetci vieme. Ale ako na to? Existuje niekoľko trikov. Začnite deň vypitím pohára vody. Je to najľahšia cesta, pretože telo je ráno dehydratované, má smäd, teda ľahšie vodu prijme, a navyše si takto môžete ľahko vytvoriť rituál, ktorý časom budete robiť bez premýšľania. Ďalším faktorom je si hneď ráno pripraviť vodu tam, kde trávite čas počas dňa. Nielen pohárik, z ktorého vodu rýchlo vypijete, ale rovno celú fľašu alebo karafu.

S vodou súvisia aj potraviny. Ovocie a zelenina tiež obsahujú vodu, niektoré menej a niektoré viac. Snažte sa jesť tak, aby bol váš tanier farebný a neskladal sa len z cestovín s omáčkou alebo knedle s mäsom. Súhlasíme, že na jeseň a najmä v zime je čoraz náročnejšie jesť čerstvú zeleninu. Pokiaľ na ňu jednoducho nemáte chuť, tepelne ju upravte. Čím odlišnejšie, tým lepšie.

zdravá strava základ silné imunity

Môžete si pripraviť koreňovú zeleninu (repa, koreň petržlenu, mrkva, zeler…) upečenú v rúre ako prílohu. Vyskúšať môžete aj zelerové alebo tekvicové pyré miesto zemiakovej kaše alebo knedle. Skúste tiež fazuľku alebo brokolicu na pare. Ak jete zeleninu samotnú, nezabudnite pridať jogurtový dip a opražené semienka alebo orechy na doplnenie bielkovín a tukov. Zo samotnej zeleniny totiž vaše telo všetky potrebné látky nezíska, predsa len sme všežravci a potrebujeme v živote čo najrozmanitejšie potraviny. A nezabudnite, jedzte, keď máte hlad! Počúvajte svoje telo 🙂

Nezabudnite na včelie produkty

Milan Pleva, ako včelár, ktorý takmer na prechladnutie a choroby netrpí, aj keď chodí väčšinu roka bosý, vám samozrejme musí odporučiť včelie produkty. Vie, že bežným odporúčaním je pri nachladnutí pridať do čaju med. Tým samozrejme ničomu neuškodíte, ale že by ste tak mohli pri ochorení svoje telo zachrániť pred chrípkou, to nie, také jednoduché to samozrejme nie je. Všetko totiž súvisí a vybudovanie silnej imunity je dlhodobý proces.

V mede nájdeme množstvo enzýmov (látok, ktoré majú dôležitú úlohu pri obnove imunitného systému) a vitamínov (predovšetkým provitamín A, vitamíny skupiny B, C, D, H, K, P), minerálne látky a stopové prvky. Pre med je tiež charakteristická antibakteriálna aktivita. Náš organizmus vie veľmi dobre stráviť a využiť všetky látky, ktoré v mede sú.[1] Lyžička medu denne sa podáva na posilnenie imunitného systému, najlepšie ráno asi 20–30 minút pred jedlom, alebo večer pred spaním.[2]

Obohatením medu o propolis (napr. pridaním pár kvapiek propolisovej tinktúry) sa jeho antibakteriálna účinnosť ešte zvýši.[3] Propolis je prírodná harmonicky vyvážená látka, ktorá sa vyznačuje protivírusovými, protibakteriálnymi, protiplesňovými a protiparazitálnymi účinkami. Vyznačuje sa tiež výraznými antibiotickými a imunostimulačnými účinkami.[4] Využíva sa okrem iného pri posilňovaní imunitného systému.[5] Viac o propolise a jeho využití sa dozviete v článku Čo je to propolis?

Nie je to len tak, že o včelách a mede kolujú mnohé ľudové príslovia:

Na všetky tvoje choroby, včela liek ti vyrobí.

Pohár medu – pol lekárne doma.

Recept je len jeden: denne chlieb s medom.

Namiesto rôznych ľudstva jedov, dopraj sebe veľa medu.

Kto čaj s medom ráno pije, nestoná a dlho žije.

Jedna lyžica denne medu, robí z deda neposedu.

Ten, kto má med v almáre, ten nezháňa lekára.

Milan Pleva pre svoju imunitu užíva predovšetkým med a propolis (to je pre mňa úplný základ), imunitu však pozitívne ovplyvňujú aj iné včelie produkty. Využijem tu slová španielskeho apiterapeuta Dr. Peréza Goméza, ktorý hovorí, že med je energiou, ktorú potrebujeme, včelí peľ základnými tehlami nášho zdravia, materská kašička zdrojom vitality a propolis regulátorom imunity, ktorú dokáže dostať na správnu úroveň. Propolis slúži protiinfekčne tak pre včely, ako aj pre ľudí, ale aj pre ostatné zvieratá (ani k nim sa totiž vďaka výskytu propolisu v prírode nedostanú infekcie).[6]

včelí produkty a silná imunita

Určite už ste tiež narazili na celý rad výborných bylín naložených v mede, alebo iných obdobne preventívne prospešných látok. Taký rakytník, zázvor alebo ženšen v mede sú veľmi dobrými kombináciami, ktoré vášmu organizmu doprajú mnohé, čo pre úspešné zvládnutie jesene v zdraví potrebuje. Navyše sú ideálne ako desiata do práce, ktorú si môžete uschovať v šuplíku pracovného stola na chvíle bez energie alebo na dochutenie jogurtov.

Otužujte sa

Bonusovou aktivitou pre imunitných fajnšmekrov je otužovanie. Pripadá mi, že v našej krajine sa jeho dôležitosť v poslednej dobe zase zdôrazňuje a nehovorí sa o ňom len v súvislosti s novoročným plávaním v mrazivej Vltave. Najdôležitejšia je každodenná pravidelnosť, účinky sa prejavia zhruba za mesiac. Otužovanie je sústavná činnosť – ak kvôli služobnej ceste, chorobe alebo leňoru otužovanie prerušíte, je potrebné sa vrátiť k úplným začiatkom, alebo minimálne o krok späť. Začnite pomaly, mierne a v priebehu času intenzitu zvyšujte.

Dobroty, ktoré naštartujú imunitu

Ak ste rovnako ako my priaznivcom skôr prevencia ako liečby a skôr drobných malých krokov k zdraviu ako dvoch liekov na zníženie teploty na dlani, vyskúšajte naše dva obľúbené recepty. Verím, že akonáhle ich ochutnáte, stanú sa pre vás nenahraditeľnou súčasťou „jedálničku“ od jesene do jari.

Recept na zázvorový sirup s citronem a medem

Zázvorový sirup s citrónom a medom

Výnimočne lahodný sirup vytvorený zo samých superpotravín, ktorý vám pomôže prekonať jesenné prechladnutie, zimnú chrípku, krásne prehreje organizmus a pohladí aj na duši. Príprava sirupu je veľmi jednoduchá, jeho chuť výborná a účinky na zdravie neoceniteľné. Odporúčame po malých dávkach užívať celú jeseň a zimu.

Sirup môžete preventívne maškrtiť len tak po lyžičkách, pridať do čaju namiesto medu alebo ho len tak zmiešať s vodou ako sirup. Výsledný nápoj môžete precediť. Možno ho tiež pripraviť ako rýchly „čaj“ – do hrnčeka pridajte pár lyžičiek podľa toho, ako sa vám zázvorový sirup podaril silný. Zalejte teplou vodou v teplote, ktorú zvládnete vypiť (určite nie vriacej, aby ste zachovali všetky blahodárne látky v mede). Taký nápoj oceníte napríklad, keď sa v noci zobudíte s pobolievaním v krku.

Recept na zázvorový sirup nájdete tu.

Recept na zlaté mléko z kurkumy

Zlaté mlieko – zdravý nápoj z kurkumy

Pokiaľ chcete organizmu dopriať niečo skutočne zdravé, vyskúšajte zlaté kurkumové mlieko. Príprava zlatého mlieka je nenáročná a výsledkom je úžasná dobrota, ktorá zachutí aj deťom.

Hlavnou prísadou zlatého mlieka je sýto žltá kurkuma, vďaka ktorej zlatej farbe dostal nápoj svoje krásne meno. Kurkuma obsahuje silný antioxidant, protizápalový, antibakteriálny a protirakovinový kurkumín, ktorý má desiatky liečebných účinkov.

K tým najdôležitejším patrí posilnenie imunitného systému, regulácia hladiny cholesterolu, zlepšenie trávenia, detoxikácia pečene či regulácia zažívania. V ázijských krajinách poznajú kurkumín už dlhé stáročia a radí ho medzi „lieky“, ktoré používajú na všetky neduhy.

Recept na zlaté mlieko nájdete tu.

Recept na silnú imunitu je v zásade jednoduchý, poznali ho už v starom Grécku: „Nerozčuľuj sa, jedz mlieko s medom, pestuj divadlo a gymnastiku a dožiješ sa pokojného a vysokého veku.“ S tým nemožno než súhlasiť, užite si jeseň aj zimu vo zdravie!

[1] Ing. Štefan Demeter, CSc.: Apiterapia: Liečenie včelími produktmi; Vydal Jaroslav Čadra, Olomouc, 2021, str. 16, 17.

[2] Ing. Štefan Demeter, CSc.: Apiterapia: Liečenie včelími produktmi; Vydal Jaroslav Čadra, Olomouc, 2021, str. 24.

[3] MVDr. Zdeněk Klíma: Terapeutické využitie potencovaného medu pri liečbe rán [prednáška]; Kedyňa: Medzinárodná apiterapeutická konferencia, 29. októbra 2017

[4] Ing. Štefan Demeter, CSc.: Apiterapia: Liečenie včelími produktmi; Vydal Jaroslav Čadra, Olomouc, 2021, str. 84

[5] Ing. Štefan Demeter, CSc.: Apiterapia: Liečenie včelími produktmi; Vydal Jaroslav Čadra, Olomouc, 2021, str. 87

[6] Pedro Pérez Gómez, apiterapeut: Vzťah medzi akupuntúrou a včelími žihadlami [prednáška]; Kedyňa: Medzinárodná apiterapeutická konferencia, 28. októbra 2017

 

článok preložený z pôvodného článku na www.pleva.cz

 

Kalendár

marec 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Kategórie