Kategórie
Recepty

Pokiaľ nie ste práve na detoxikačné kúry, ale napriek tomu chcete na jar organizmu dopriať niečo skutočne zdravé, vyskúšajte zlaté mlieko. Príprava je veľmi jednoduchá a chuť výborná. Navyše nepotrebujete desiatky ingrediencií. Základ na mlieko si môžete pripraviť a až vás začnú naháňať chúťky, kedykoľvek ho viete vytiahnuť z chladničky.

Veľkolepé účinky kurkumínu

Hlavnou prísadou zlatého mlieka je sýtožltá kurkuma, vďaka ktorej zlatej farbe dostal nápoj svoje meno. Obsahuje silný antioxidant, protizápalový a protirakovinový kurkumín, ktorý má desiatky liečebných účinkov. K tým najdôležitejším patrí posilnenie imunitného systému, regulácia hladiny cholesterolu, zlepšenie trávenia, detoxikácia pečene či regulácia zažívania. V ázijských krajinách poznajú kurkumín už dlhé stáročia a radí ho medzi „lieky“, ktoré používajú na všetky neduhy. Okrem iného taktiež zlepšuje kvalitu spánku.

Účinky kurkumínu výrazne podporia mleté ​​čierne korenie – jeho účinnosť zvyšuje až 2000x. Ako základ na výrobu zlatého mlieka si vopred pripravte kurkumovú pastu, ušetrí vám potom čas pri príprave nápoja. Kurkumovú pastu môžete uchovávať v chladničke a siahnuť po nej vždy, keď príde na zlaté mlieko chuť. Tak ideme na to:

kurkuma, výroba zlatého mléka

Kurkumová pasta

Pripravte si ingrediencie:

štvrť 250 ml šálky kurkumy
1/2 až 1 lyžička čierneho korenia
pol šálky vody

Do malého hrnca vložte kurkumu, pridajte čierne korenie a vodu. Zmes dobre premiešajte, varte za stáleho miešania na miernom plameni až do zhustnutia, varom sa tiež zjemní horkastá chuť kurkumy. Následne prelejte do uzatvárateľného pohára a nechajte vychladnúť. Pastu uchovávajte iba v chladničke.

Kurkumovú pastu si môžete podľa chuti obmeniť pridaním ďalšieho korenia, skvele sa hodí napr. mletý zázvor, škorica, kardamón alebo klinček.

jak připravit zlaté mléko z kurkumové pasty

Zlaté mlieko z kurkumovej pasty

Budete potrebovať:

1/4 lyžičky hotovej kurkumovej pasty
1 šálka kokosového či iného mlieka
1 lyžička kokosového oleja alebo masla ghí
med na dochutenie

Kurkumovú pastu a lyžičku kokosového oleja zalejte horúcim mliekom a dobre rozmiešajte. Nechajte vychladnúť na max. 40 – 50 °C, a potom oslaďte medom. Dobrú chuť!

Zlaté mlieko si doprajte večer

Účinky kurkumy sú údajne najlepšie pred spaním, preto si zlaté mlieko doprajte večer. Keď vás začnú naháňať chúťky, nemusíte siahať po čokoláde, ale veľmi rýchlo si môžete pripraviť lahodné zlaté mlieko. Vďaka koreniu je skutočne veľmi husté, takže zasýti a zaženie všetky chute na sladké.

Pokiaľ si zlaté mlieko chcete dopriať len občas a bojíte sa, že vám pripravená kurkumová pasta bude zostávať, môžete si mlieko pripraviť vždy rovno z čerstvej alebo sušenej kurkumy. Príprava je jednoduchá, len oproti príprave z kurkumovej pasty zaberie o niečo viac času (a riad :-).

Zlaté mléko z kurkumy příprava

Zlaté mlieko z kurkumy

Budete potrebovať:

1 hrnček mlieka
1 lyžičku mletej kurkumy alebo cca 2 cm kúsok čerstvého koreňa kurkumy
štipku čierneho korenia
1 lyžičku kokosového oleja alebo prepusteného masla
podľa chuti: cca 1/2 lyžičky mletej škorice, cca 1/2 lyžičky mletého zázvoru alebo kúsok čerstvého koreňa
med na dochutenie

Pokiaľ použijete čerstvý koreň kurukumy, nakrájajte ho na plátky (rovnako tak v prípade použitia čerstvého koreňa zázvoru). Mlieko nalejte do kastrólika, pridajte všetky ingrediencie okrem medu a na miernom plameni priveďte do varu. Nechajte za občasného premiešania mierne prebublávať, stačí 3 – 5 minút. Nechajte vychladnúť na 40 – 50 ° C, potom dochuťte medom a môžete si pochutnať.

článok preložený z pôvodného článku na www.pleva.cz

Kalendár

máj 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Kategórie