Často sa nás priatelia pýtajú, podľa čoho môžu v obchode spoznať kvalitný med.
A my im odpovedáme, že to nie je jednoduché, ale pri troche snahy idú zlé falzifikáty odhaliť na prvý pohľad. Ako?
1- Cena
Medy sa pančujú kvôli tomu, aby boli čo najlacnejšie, takže prvým dôležitým ukazovateľom je podozrivo nízka cena. Pokiaľ v obchode narazíte na 1kg balenie za 3-4€, určite nečakajte kvalitu. Niečo tam bude zle.
Iná situácia môže byť u samotných včelárov. Pokiaľ navštívite priamo včelára, môžete kúpiť med bez akýchkoľvek prostredníkov, nákladov na dopravu a skladovanie. Cena potom môže byť veľmi dobrá aj bez klamania.
Nájsť si vo svojom okolí včelára a nakupovať priamo u neho je napokon aj ten najlepší spôsob, ako med dlhodobo získavať. Už kvôli tomu, že bude pochádzať z prostredia, na ktoré je váš organizmus zvyknutý.
2- konzistencia
Až po kontrole ceny prichádza na rad vizuálna kontrola. Poctivý med je veľmi hustý, tekutý a číry. Pokiaľ nakloníte pohárom a med sa ťažko prelieva, je to dobré (aj keď zďaleka nie 100%) znamenie.
Samotná farba nám veľa nepovie, mení sa podľa druhu medu a značne ju ovplyvňuje šírka pohára a svetlo v obchode. Proti svetlu každopádne môžete vidieť, či med netvoria rôzne farebné vrsty – to by svedčilo o nejakom umelom nastavovaní. Kvalitný med je konzistentný v celom objeme. Neplatí to však pri mede, ktorý práve kryštalizuje.
Proti svetlu tiež uvidíte čistotu medu. Prírodný mušt od vinára síce má na dne sediment a kal, med je ale niečo úplne iné – musí byť krásne čistý. Prípustný je iba peľ, na závadu nie sú ani bublinky vznikajúce pri stáčaní. Čokoľvek väčšie, napr. kus trávy, svedčí o horšej hygiene pri spracovaní.
Čistota medu
Pena
3- penenie
A konečne tretí poznatok – penenie. Aj na dobrom mede sa môže objaviť pena, a to buď z peľu, alebo z okolitej vlhkosti, pokiaľ napríklad zle dotvoríte pohár. Pena na povrchu teda nemusí hneď ukazovať na zlú kvalitu. Bežné je tiež postupné tuhnutie a cukornatenie.
pôvodný článok preložený z webu www.pleva.cz
Najnovšie komentáre