Kategórie
Poradňa, Zdravie

Často sa nás priatelia pýtajú, podľa čoho môžu v obchode spoznať kvalitný med.

A my im odpovedáme, že to nie je jednoduché, ale pri troche snahy idú zlé falzifikáty odhaliť na prvý pohľad.   Ako?

1- Cena

Medy sa pančujú kvôli tomu, aby boli čo najlacnejšie, takže prvým dôležitým ukazovateľom je podozrivo nízka cena. Pokiaľ v obchode narazíte na 1kg balenie za 3-4€, určite nečakajte kvalitu. Niečo tam bude zle.

Iná situácia môže byť u samotných včelárov. Pokiaľ navštívite priamo včelára, môžete kúpiť med bez akýchkoľvek prostredníkov, nákladov na dopravu a skladovanie. Cena potom môže byť veľmi dobrá aj bez klamania.

Nájsť si vo svojom okolí včelára a nakupovať priamo u neho je napokon aj ten najlepší spôsob, ako med dlhodobo získavať. Už kvôli tomu, že bude pochádzať z prostredia, na ktoré je váš organizmus zvyknutý.

2- konzistencia

Až po kontrole ceny prichádza na rad vizuálna kontrola. Poctivý med je veľmi hustý, tekutý a číry. Pokiaľ nakloníte pohárom a med sa ťažko prelieva, je to dobré (aj keď zďaleka nie 100%) znamenie.

Samotná farba nám veľa nepovie, mení sa podľa druhu medu a značne ju ovplyvňuje šírka pohára a svetlo v obchode. Proti svetlu každopádne môžete vidieť, či med netvoria rôzne farebné vrsty – to by svedčilo o nejakom umelom nastavovaní. Kvalitný med je konzistentný v celom objeme. Neplatí to však pri mede, ktorý práve kryštalizuje.

Proti svetlu tiež uvidíte čistotu medu. Prírodný mušt od vinára síce má na dne sediment a kal, med je ale niečo úplne iné – musí byť krásne čistý. Prípustný je iba peľ, na závadu nie sú ani bublinky vznikajúce pri stáčaní. Čokoľvek väčšie, napr. kus trávy, svedčí o horšej hygiene pri spracovaní.

 

Jak vybrat med, konzistence

Čistota medu    

Jak vybrat med, pena

 Pena

3- penenie

A konečne tretí poznatok – penenie. Aj na dobrom mede sa môže objaviť pena, a to buď z peľu, alebo z okolitej vlhkosti, pokiaľ napríklad zle dotvoríte pohár. Pena na povrchu teda nemusí hneď ukazovať na zlú kvalitu. Bežné je tiež postupné tuhnutie a cukornatenie.

 

pôvodný článok preložený z webu www.pleva.cz

Kalendár

apríl 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Kategórie