Vaše nechty o vás často povedia viac, než si myslíte. Prezrádzajú totiž, ako ste na tom so zdravím a prísunom vitamínov. Plesne, zarastajúce nechty, štiepiace sa a lámavé nechty aj biele škvrnky majú totiž paradoxne úplne rovnakú príčinu: nevyváženú a jednostranne zameranú stravu. Preto na väčšinu problémov spojených s nechtami spoľahlivo zaberie prísun vitamínov. A kde si neporadia vitamíny, tam pomôže cesnak, propolis alebo bylinky.
Pleseň postihuje najmä diabetikov a starších ľudí
Pleseň je vedľa zarastania nechtov, slabých a štiepiacich sa nechtov a nechtov s bielymi fliačikmi jedným z najpálčivejších problémov týkajúcich sa nechtov. Postihuje najmä starších ľudí a až celú tretinu všetkých diabetikov. Pleseň spravidla spoznáte na prvý pohľad zväčšením (rozšírením či zosilnením) nechtovej platničky, často ju sprevádza aj žlté sfarbenie alebo drobenie a olupovanie okolia nechtu. Pleseň sa najprv prejaví na jednom nechte, obvykle na palci, a potom sa veľmi rýchlo rozširuje na ostatné nechty.
Pleseň v podobe vláknitých húb či kvasiniek sa vyskytuje najmä na nechtoch pri nohách a chodidlách. Nohy sa viac potia, a práve vlhko a teplo je prirodzeným podhubím pre rast plesní. Plesne na rukách sa objavujú častejšie u žien, ktoré si dlhodobo nalepujú umelé nechty, ale všeobecne bývajú skôr výnimočné.
Miesta častého výskytu plesní
Plesne sa často vyskytuje v bazénoch, sprchách alebo saunách. Všeobecne sa im veľmi dobre darí v priestoroch, kde sa udržuje vlhkosť a prejdú tam stovky a tisíce ľudí každý deň. Môžete sa k nim však dostať aj na návšteve trpiacej na plesne, napríklad použitím rovnakého uteráka ako váš hostiteľ alebo keď si požičiate jeho sandále na prebehnutí záhrady. Oplatí sa teda chodiť vo vlastných topánkach, ideálne vzdušných, s bavlnenými ponožkami. Topánky si pravidelne vetrajte a dezinfikujte. Pomôcť si môžete aj po návrate z miest, na ktorých by ste sa mohli s plesňou stretnúť. Nohy na desať minút ponorte do octovej vody alebo vody s rozpusteným hypermangánom.
Základom by však mala byť vyvážená a pestrá strava s dostatočným prísunom vitamínov a minerálnych látok a celková podpora imunity. Prevencia je totiž vždy lepšia ako liečba.
Ako si poradiť s plesňou
Plesne prejavujúce sa zahnednutím, lámaním či drobením a nepríjemným svrbením môžete liečiť hneď niekoľkými osvedčenými prírodnými receptami. V lekárňach samozrejme nájdete množstvo špeciálne vyvinutých prípravkov, ale často sú veľmi nákladné a účinkom si nezadajú s receptami našich babičiek.
Na plesne nechtov výborne zaberá jemne nastrúhaný cesnak. Stačí ho priložiť na miesto, kde sa pleseň vyskytuje, a obviazať náplasťou či obväzom. Ideálne je nechať ho pôsobiť dlhšiu dobu, napríklad cez noc, ale mala by vám stačiť aj hodina. Postup by ste mali opakovať každý deň s novým cesnakom, až kým sa pleseň stratí. Necht sa bude uzdravovať postupne – keď začne odrastať, pleseň by sa vďaka liečbe cesnakovými silicami už nemala ďalej šíriť.
Tiež propolis je známy pre svoj účinok na baktérie aj plesne a pre iné hojivé účinky.
Pokiaľ radi spájate príjemné s užitočným, môžete na zmiernenie či odstránenie plesní skúsiť aj bylinkové kúpele. Účinná je kombinácia šalvie lekárskej s tymiánom a lastovičníkom. Samostatne potom môžete vyskúšať kúpeľ s ostružinou malinovou alebo obklady postihnutých miest odvarom z listov skorocelu kopijovitého. Menej príjemným variantom je potom kúpeľ octový.
Zarastaniu nechtov predíďte správnym strihaním
K zarastaniu nechtov dochádza najčastejšie na ich vnútorných okrajoch smerujúcich k ostatným prstom. Okraj nechtu začne vrastať do kožného valu, čo spôsobuje nepríjemné bolesti a dráždenie kože. Následne môže prísť bolestivé začervenanie a odchod sekrétu, či už hustého alebo redšieho.
Príčinou zarastajúcich nechtov býva prakticky vždy veľká banalita – ich zlé strihanie. Svoju rolu môže hrať aj nevhodná obuv, dedičné sklony k zarastaniu nechtov alebo tiež nedostatok železa a vitamínov všeobecne.
Pokiaľ už k zarastaniu nechtov došlo, postihnuté miesto začnite čo najskôr liečiť. Pri zarastaní nechtov je potrebné podporiť celkové upokojenie a dezinfekciu postihnutých miest. Na to vám skvele poslúži napríklad kúpeľ chodidiel v teplej vode s jablčným octom.
Trochu neobvyklé je využitie ústnej vody – na postihnuté miesto prikladajte vatový tampónik namočený v ústnej vode. V našej ponuke nájdete Ústnu vodu s propolisom, obsahuje propolis, ktorý má antimikrobiálne účinky a výťažok z harmančeka s upokojujúcimi účinkami.
Propolis u nás tiež nájdete v pevnej forme, alebo vo forme kvapiek. Kvapky, alebo ak chcete tinktúra, s obsahom účinných antimikrobiálnych látok možno použiť na lokálnu, bodovú aplikáciu na koži alebo v dutine ústnej. Propolis je známy pre účinok na baktérie aj plesne a pre iné hojivé účinky. Prípravky s propolisom využívajú napríklad osoby s drobnými zápalmi, ekzémami alebo pri výskyte aftov v dutine ústnej.
Nech už zvolíte akúkoľvek formu liečby, vždy ju podporíte starostlivou hygienou, nosením voľnejšej obuvi a bavlnených ponožiek, ale aj prísunom vitamínov, predovšetkým skupiny B a C, ktoré majú na nechty blahodarný vplyv.
Zarastaniu nechtov môžete veľmi ľahko predísť ich úpravou. Strihajte ich vždy rovno, nie doguľata. Dbajte na to, aby boli viditeľné rohy nechtovej platničky. A samozrejme si vyberajte takú obuv, kde majú vaše prsty dostatočný priestor.
Biele škvrny na nechtoch signalizujú zlú stravu
Biele bodky či oválky na nechtoch môžu signalizovať množstvo najrôznejších problémov a nedostatkov. Niekedy sa objavujú následkom častej konzumácie cukru, múky a majonézy. Veľakrát tak varujú pred chorobou zvanou dna. Inokedy sprevádzajú úrazy a sú iba chybou na kráse, ktorá po doliečení sama odkvitne.
Pokiaľ však majú škvrny na nechtoch namodralý odtieň, môžu signalizovať vážnejšie problémy – často totiž poukazujú na pľúcne problémy. Môžu znamenať aj nedostatok bielkovín, zinku, železa alebo dlhodobú vyčerpanosť organizmu, spôsobenú nedostatočným spánkom alebo stresom. Ako prvú pomoc teda doprajte organizmu odpočinok, dostatok vitamínov a čas na zotavenie, v druhej fáze potom môžete vyhľadať pomoc odborníkov, pokiaľ biele škvrny samé nezmiznú.
Lámavé nechty na rukách
Ruky síce netrápia tak často plesne, ale kvalita nechtov s vekom, stresom aj nedostatkom vitamínov klesá. Nechty sa lámu najmä pri nedostatku minerálov a vitamínov skupín B a C. Posilní ich spravidla zinok a kremík.
Odborníci na lámanie nechtov upozorňujú aj na fakt, že nekvalita nechtov môže súvisieť s prehltením minerálmi, teda pravým opakom.
Pokiaľ máte vyhranenú a obľúbenú značku minerálnej vody, ktoré konzumujete každý deň napríklad aj celú fľašu, určite je na čase spestriť pitný režim. Kvalita nechtov je totiž vo všeobecnosti veľmi ovplyvnená tým, čo pijete a jete. Spestrenie a ozdravenie jedálnička bude mať na vaše nechty (a nielen na ne) kladný vplyv.
Pri lámaní a štiepení nechtov pomôžu vitamíny
Pre obnovenie zdravia nechtov môžete do jedálnička častejšie zaradiť orechy, ryby a slnečnicové a iné semienka. Pridajte aj v konzumácii ovocia a zeleniny. Pestrou stravou predchádzate aj nepríjemnému štiepeniu nechtov a záderám. Problémy s nechtami mávajú dietárky alebo ženy s poruchami príjmu potravy, pretože sa na nich prejavuje nedostatok vitamínov, predovšetkým vitamínu C.
Už to skoro vyzerá, že nech ide o akúkoľvek otázku týkajúcu sa nechtov, odpoveď znie vždy: Doprajte si dostatok vitamínov. Máte pravdu, je to skutočne tak. Aj štiepenie nechtov totiž ukazuje na nevyvážený a jednostranne zameraný jedálniček. Na spevnenie a ozdravenie nechtov sú skutočne najdôležitejšie vitamíny. Zamerajte sa najmä na vitamín C a vitamíny skupiny B (B2 – riboflavín, B5 – panthenol, B12, B9 – kyselina listová, B7 – biotín či vitamín H), na zdravie nechtov majú vplyv aj vitamín A, D, E av neposlednom rade tiež minerálne látky: vápnik, zinok, kremík a železo.
Domáca starostlivosť a babské rady pre zlepšenie stavu nechtov
Štiepenie nechtov môže byť spôsobené aj niektorými vonkajšími vplyvmi – napríklad presušovaním v klimatizovanom prostredí alebo dráždením rôznymi detergentmi. Ak chcete unaveným nechtom pomôcť prírodnou cestou, doprajte im pravidelné kúpele v žihľavovom odvare (prospejú im rovnako ako vašim vlasom). Ďalej môžete skúsiť namočiť nechty na 10 minút do teplého olivového oleja, ktorý ich krásne posilní a vyživí. Z babských rád môžete vyskúšať aj pomoc prostredníctvom cibule. Stačí cibuľu pozdĺžne rozrezať a vytekajúcou šťavou starostlivo natrieť nechty a ich okolie. Náter nijako nezmývajte a nechajte ho pôsobiť čo najdlhšie. Na lámavé a štiepivé nechty vraj výborne zaberá aj kombinácia medu a rumu. Stačí zmiešať obe zložky v pomere 1:1 a natrieť na nechty a ich okolie.
Kľúč k zdravým nechtom máte vo vlastných rukách, a to pri výbere potravín a skladbe každodenného jedálnička. Pestrá a farebná strava spevní nielen vaše nechty, ale pomôže aj kráse vašich vlasov, zdravia vašich čriev i pozitívnemu naladeniu vašej mysle.
Najnovšie komentáre