Kategórie
Zdravie

O bylinkách a alternatívnej medicíne si môžeme myslieť čokoľvek, pri prechladnutí ale po čaji s medom a citrónom siaha každý z nás. Poďte sa pozrieť, ako veľmi túto kombináciu dokáže okoreniť obyčajná škorica. Určite budete prekvapení.

Škorica v mede si dokáže podľa starého učenia poradiť s takou dávkou problémov, že až zostáva rozum stáť. Prvé zmienky o jej skvelých účinkoch nájdeme už tisíce rokov pred naším letopočtom v tzv. ajurvédskej medicíne, ku ktorej sa mnoho vedcov začalo vracať posledných niekoľko desiatok rokov.

Vedeli to už v Indii

Škorica pochádza z Ázie, takže najväčšie skúsenosti s jej účinkami nájdeme v čínskej a ajurvédskej (indickej) medicíne. Obe učenie pritom vychádza z rovnakej myšlienky, že akákoľvek choroba spôsobená nerovnováhou v našom tele – a cestou k vyliečeniu nemá byť odstránenie choroby, ale uvedenie organizmu späť do rovnováhy.

Vzniklo tak množstvo štúdií, ktoré tieto údajné účinky skúmali, a div svetu  – mnoho z nich sa skutočne potvrdilo. Samotná škorica napríklad dokáže znížiť hladinu cholesterolu a cukru v krvi, pozitívne pôsobiť na zažívací systém alebo dokonca ničiť baktérie. Podobne, ako sa o grepfruite alebo cesnaku hovorí, že sú to prírodné antibiotiká, tak aj škorica dokáže pôsobiť dezinfekčne a ničiť cudzorodé zárodky. A je toho viac.

Podľa mnohých receptov to dokáže práve med so škoricou. Liečitelia upravovali druh medu a pomer škorice podľa konkrétnych problémov, receptov tak existujú celé stovky.

účinky skořice, skořice na hubnutí

Na erekciu aj chudnutie

Škorica k spomínaným účinkom pridáva ešte niekoľko ďalších bonusov, napríklad zníženie ťažkostí pri reumatizme, preventívne posilnenie imunity alebo, ak na to trpíte, zmiernenie krvácania z nosa. Vie tiež zvýšiť chuť do jedla, čo sa môže zdať pri recepte na chudnutie ako problém, na druhú stranu podporuje štiepenie tukov a zlepšuje celkový metabolizmus, čo misky váh ťahá na stranu štíhlej línie.

Med tiež obsahuje mnoho enzýmov podporujúcich trávenie, takže obyčajný pohár medu, vody a škorice dokáže spraviť vaše zažívanie v priebehu niekoľkých dní. A u spokojného bruška začína akákoľvek cesta k zdraviu. Medzi ďalšie účinky patrí upokojenie, antibakteriálne účinky a pri vonkajšom použití aj podpora hojenia rán a popálenín.

Nič sa nemá preháňať

Škorica má naozaj silné účinky a nemali by sme ju prijímať viac ako 4 gramy za deň. U citlivých jedincov sa môžu objaviť alergie už pri menšom množstve. Pozor by si mali dať predovšetkým diabetici a ľudia s problémami s pečeňou.

Ako to teda všetko môže fungovať dokopy?

Chudnutie

V horúcej (nie vriacej vode) necháte 10 až 15 minút lúhovať pol čajovej lyžičky mletej škorice, potom pridáte čajovú lyžičku medu a vypijete pol hodiny pred prvým jedlom. Druhý nápoj si dáte večer pred spaním. Nečakajte, že kokteil urobí všetko za vás, skôr len nasmeruje organizmus na spaľovanie tukov a pomôže vám s rýchlejším úbytkom hmotnosti. Pokiaľ upravíte jedálniček, tj vynecháte tučné jedlá a umelo sladené nápoje, a aspoň dvakrát do týždňa si zašportujete, môžete reálne zhodiť až 1 kilo za týždeň.

Zlepšenie funkcie mozgu

Spomínaný nápoj skvele prekrvuje, čo sa pozitívne odráža aj v ďalších aspektoch ľudského tela. Jedným z najužitočnejších môže byť bystrejší mozog a jasnejšia myseľ.

Studené ruky a nohy

Keď nastane obdobie jesenných chorôb, presne to je čas na teplý čaj s medom a škoricou, ktorý dokáže skvele prekrviť večne studené končatiny. Príjemným bonusom bude v tomto období aj to, že sa posilní imunita.

Zlepšenie sexuálnej výkonnosti

Dnes už sú na to väčšie kalibre, ale škorica bola predtým používaná pri liečbe porúch erekcie.

Zažívanie a trávenie

Med a škorica pôsobia na náš žalúdok ako pohladenie a dokážu ho dostať dostať do správnej rovnováhy. Podľa niektorých poznatkov chráni pred vznikom žalúdočných vredov. Jedna lyžička škorice a dve lyžičky medu pred jedlom dokážu zabrániť prekysleniu žalúdka.

Pre zdravší mechúr

Vo veľkom pohári s vlažnou vodou rozpustite dve lyžičky medu a 3 gramy škorice. Tento pomer dokáže skvele prečistiť močový mechúr a vyplaviť nepozvané baktérie.

Problémy s pokožkou

Lyžičku škorice vmiešajte lyžičkou do troch lyžičiek v mede a utvorte hustejšiu pastu. Zmes aplikujte na pupienky, ekzémy alebo miesta napadnuté plesňou. Nechajte pôsobiť niekoľko hodín, najlepšie cez noc.

Chrípka a prechladnutie

Do tradičného čaju s medom a citrónom pridajte aj škoricu (na jednu lyžicu medu zhruba 1/4 – 1/2 kávovej lyžičky škorice). Čaj (alebo pokojne len škoricu rozmiešanú v mede s citrónom) si dajte ráno aj večer a do pár dní sa vám uľaví a navyše podporíte svoj imunitný systém.

Do medu stačí přidat mletou skořici

Pôvodný článok preložený zo stránky www.pleva.cz

Kalendár

jún 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Kategórie