Kategórie
Zdravie

O bylinkách a alternatívnej medicíne si môžeme myslieť čokoľvek, pri prechladnutí ale po čaji s medom a citrónom siaha každý z nás. Poďte sa pozrieť, ako veľmi túto kombináciu dokáže okoreniť obyčajná škorica. Určite budete prekvapení.

Škorica v mede si dokáže podľa starého učenia poradiť s takou dávkou problémov, že až zostáva rozum stáť. Prvé zmienky o jej skvelých účinkoch nájdeme už tisíce rokov pred naším letopočtom v tzv. ajurvédskej medicíne, ku ktorej sa mnoho vedcov začalo vracať posledných niekoľko desiatok rokov.

Vedeli to už v Indii

Škorica pochádza z Ázie, takže najväčšie skúsenosti s jej účinkami nájdeme v čínskej a ajurvédskej (indickej) medicíne. Obe učenie pritom vychádza z rovnakej myšlienky, že akákoľvek choroba spôsobená nerovnováhou v našom tele – a cestou k vyliečeniu nemá byť odstránenie choroby, ale uvedenie organizmu späť do rovnováhy.

Vzniklo tak množstvo štúdií, ktoré tieto údajné účinky skúmali, a div svetu  – mnoho z nich sa skutočne potvrdilo. Samotná škorica napríklad dokáže znížiť hladinu cholesterolu a cukru v krvi, pozitívne pôsobiť na zažívací systém alebo dokonca ničiť baktérie. Podobne, ako sa o grepfruite alebo cesnaku hovorí, že sú to prírodné antibiotiká, tak aj škorica dokáže pôsobiť dezinfekčne a ničiť cudzorodé zárodky. A je toho viac.

Podľa mnohých receptov to dokáže práve med so škoricou. Liečitelia upravovali druh medu a pomer škorice podľa konkrétnych problémov, receptov tak existujú celé stovky.

účinky skořice, skořice na hubnutí

Na erekciu aj chudnutie

Škorica k spomínaným účinkom pridáva ešte niekoľko ďalších bonusov, napríklad zníženie ťažkostí pri reumatizme, preventívne posilnenie imunity alebo, ak na to trpíte, zmiernenie krvácania z nosa. Vie tiež zvýšiť chuť do jedla, čo sa môže zdať pri recepte na chudnutie ako problém, na druhú stranu podporuje štiepenie tukov a zlepšuje celkový metabolizmus, čo misky váh ťahá na stranu štíhlej línie.

Med tiež obsahuje mnoho enzýmov podporujúcich trávenie, takže obyčajný pohár medu, vody a škorice dokáže spraviť vaše zažívanie v priebehu niekoľkých dní. A u spokojného bruška začína akákoľvek cesta k zdraviu. Medzi ďalšie účinky patrí upokojenie, antibakteriálne účinky a pri vonkajšom použití aj podpora hojenia rán a popálenín.

Nič sa nemá preháňať

Škorica má naozaj silné účinky a nemali by sme ju prijímať viac ako 4 gramy za deň. U citlivých jedincov sa môžu objaviť alergie už pri menšom množstve. Pozor by si mali dať predovšetkým diabetici a ľudia s problémami s pečeňou.

Ako to teda všetko môže fungovať dokopy?

Chudnutie

V horúcej (nie vriacej vode) necháte 10 až 15 minút lúhovať pol čajovej lyžičky mletej škorice, potom pridáte čajovú lyžičku medu a vypijete pol hodiny pred prvým jedlom. Druhý nápoj si dáte večer pred spaním. Nečakajte, že kokteil urobí všetko za vás, skôr len nasmeruje organizmus na spaľovanie tukov a pomôže vám s rýchlejším úbytkom hmotnosti. Pokiaľ upravíte jedálniček, tj vynecháte tučné jedlá a umelo sladené nápoje, a aspoň dvakrát do týždňa si zašportujete, môžete reálne zhodiť až 1 kilo za týždeň.

Zlepšenie funkcie mozgu

Spomínaný nápoj skvele prekrvuje, čo sa pozitívne odráža aj v ďalších aspektoch ľudského tela. Jedným z najužitočnejších môže byť bystrejší mozog a jasnejšia myseľ.

Studené ruky a nohy

Keď nastane obdobie jesenných chorôb, presne to je čas na teplý čaj s medom a škoricou, ktorý dokáže skvele prekrviť večne studené končatiny. Príjemným bonusom bude v tomto období aj to, že sa posilní imunita.

Zlepšenie sexuálnej výkonnosti

Dnes už sú na to väčšie kalibre, ale škorica bola predtým používaná pri liečbe porúch erekcie.

Zažívanie a trávenie

Med a škorica pôsobia na náš žalúdok ako pohladenie a dokážu ho dostať dostať do správnej rovnováhy. Podľa niektorých poznatkov chráni pred vznikom žalúdočných vredov. Jedna lyžička škorice a dve lyžičky medu pred jedlom dokážu zabrániť prekysleniu žalúdka.

Pre zdravší mechúr

Vo veľkom pohári s vlažnou vodou rozpustite dve lyžičky medu a 3 gramy škorice. Tento pomer dokáže skvele prečistiť močový mechúr a vyplaviť nepozvané baktérie.

Problémy s pokožkou

Lyžičku škorice vmiešajte lyžičkou do troch lyžičiek v mede a utvorte hustejšiu pastu. Zmes aplikujte na pupienky, ekzémy alebo miesta napadnuté plesňou. Nechajte pôsobiť niekoľko hodín, najlepšie cez noc.

Chrípka a prechladnutie

Do tradičného čaju s medom a citrónom pridajte aj škoricu (na jednu lyžicu medu zhruba 1/4 – 1/2 kávovej lyžičky škorice). Čaj (alebo pokojne len škoricu rozmiešanú v mede s citrónom) si dajte ráno aj večer a do pár dní sa vám uľaví a navyše podporíte svoj imunitný systém.

Do medu stačí přidat mletou skořici

Pôvodný článok preložený zo stránky www.pleva.cz

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Kalendár

jún 2023
Po Ut St Št Pi So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Kategórie